Chirurgia onkologiczna jako jedna z metod leczenia nowotworów.

Leczenie chirurgiczne raka u zwierząt można przeprowadzać w każdym stadium choroby, m.in. jako:


1. Leczenie diagnostyczne.


Zabieg mający na celu pobranie wycinka histopatologicznego, w celu dokładnego rozpoznania zmian nowotworowych. Jest to popularnie nazywane biopsją. Wyróżniamy tu:

- biopsję cienkoigłową aspiracyjną i nieaspiracyjną, polegającą na nakłuciu guza igłą,

- biopsję klinową,

- wycinek całości zmiany rakowej,

- endoskopia w celu pobrania fragmentu materiału.


2. Leczenie radykalne.


Usunięcie chirurgiczne zmiany nowotworowej w całości. Leczenie to pozwala na całkowite wyleczenie lub znaczne wydłużenie czasu remisji raka. Tu wyróżniamy dwa rodzaje wycięć chorej tkanki:

- miejscowe, kiedy wycinany jest cały guz, wraz z zachowanym odpowiednim marginesem tkanek, ale bez zmian przerzutowych,

- blokowe, gdy nowotwór jest usuwany razem z ewentualnymi lub domniemanymi przerzutami oraz węzłami chłonnymi. Stosowane w przypadku wyjątkowo złośliwych odmian raka.


3. Leczenie przerzutów.


W przypadku nowotworów posiadających duże ilości przerzutów wykonuje się ich wycięcie wraz z usunięciem węzłów chłonnych, W ten sposób przedłuża się życie zwierzaka oraz jego komfort i jakość.


4. Cytoredukcja.


Zabieg w chirurgii onkologicznej zmniejszający wielkość guza. Dzięki niemu poprawia się komfort życia naszego chorego pupila, jak i umożliwia on dalsze leczenie w postaci chemio- i radioterapii.


5. Leczenie paliatywne.


Przeprowadzane w momencie posiadania przez zwierzę wyjątkowo zaawansowanej choroby nowotworowej, Dzięki niemu przedłuża się życie zwierzęcia, jaki zmniejsza ewentualne cierpienie.


6. Techniki specjalistyczne.


W naszej lecznicy przeprowadzane są także inne zabiegi chirurgii onkologicznej, takie jak elektrochirurgia, kriochirurgia czy operacje endoskopowe.