Co to jest i kiedy się ją stosuje?

Co to jest terapia fotodynamiczna?

Jest to rodzaj terapii wykorzystującej odpowiednie długości fal świetlnych. Na początku pacjent zostaje poddany działaniu substancji fotouczulającej, która rozchodzi się po organizmie. Następnie obszary te poddawane są reakcji na światło laserowe odpowiednio dobrane do substancji fotouczulającej. Dzięki takiemu działaniu dochodzi do naświetlenia guzów i tylko niewielkiego obszaru tkanki zdrowej. W ten sposób terapia fotouczulająca nie powoduje dużych efektów ubocznych, jakie często pojawiają się wśród innych form leczenia raka. W przypadku ludzi wykorzystuje się ją głównie w leczeniu zmian nowotworowych w obrębie skóry.


Terapia fotodynamiczna u zwierząt. Rodzaje leczonych nowotworów.

Leczenie zmian nowotworowych u zwierząt za pomocą terapii fotodynamicznej występuje głównie w przypadku, nowotworów skóry in situ, raka płaskonabłonkowego na powierzchni pojawiających się u psów i kotów. Wspomina się także o możliwym działaniu w przypadku raka pęcherza moczowego u psów (TTC) oraz mięsakach umiarkowanie złośliwych. Czasami terapia fotodynamiczna jest też stosowana podczas leczenia sarkoidów u koni, jednak w tym wypadku brak jest jednoznacznych wyników badań.

Czy terapia fotodynamiczna jest skuteczna?

Tak jak w przypadku wielu innych terapii przeciwnowotworowych, jak najbardziej jest zatwierdzoną, skuteczną metodą leczenia pewnych odmian raka, głównie tych wymienionych w poprzednim akapicie. Jeżeli lekarz weterynarii widzi wskazania do jej użycia, na pewno warto się zdecydować.