Co to jest elektrochemioterapia (ECT)?

Elektrochemioterapia (ECT) jest w miarę nowym rodzajem terapii, który wchodzi zarówno do medycyny, jak i weterynarii. Wykonuje się go podczas paliatywnego leczenia nowotworów, szczególnie tych, które znajdują się w skórze i tkance podskórnej. W trakcie elektrochemioterapii podawana jest bleomycyna lub cisplatyna. Elektrochemioterapia (ECT) pomaga w poprawie komfortu życia zwierzaka.


Jak działa elektrochemioterapia (ECT)?


Podczas elektrochemioterapii na krótki czas destabilizuje się błony komórkowe, pod wpływem pola magnetycznego. W ten sposób działanie cytostatyków bezpośrednio na komórkę jest zwiększone nawet kilkaset razy. W ten sposób pojedyncza dawka dużo mocniej wpływa na leczenie. Na dodatek elektrochemioterapia (ECT) jest całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna dla zdrowych tkanek i nie powoduje skutków ubocznych.


Rodzaje nowotworów u zwierząt leczonych za pomocą elektrochemioterapii (ECT).

- nowotwory jamy ustnej, w tym czerniak, nadziąślak, szkliwiaki, mięśniaki, oraz rak płaskonabłonkowy,

- nowotwory nosa ze szczególnym uwzględnieniem płytki nosowej,

- mięsaki w tkankach miękkich oraz guzy komórek tucznych (MCT mastocytyna) w celu zmniejszenia ich przed operacją usunięcia, lub w przypadku, gdy nie zostały one całkowicie usunięte w trakcie zabiegu,

- czerniaki,

- guzy w okolicach oczu, nosa i odbytu zwierzęcia,

- chłoniaki pojawiające się na skórze czy w okolicach oczu,

- brodawczaki,

- rak gruczołów mlekowych,

- i inne.

Skutki uboczne elektrochemioterapii (ECT).

Tak jak wspomniano w opisie elektrochemioterapii (ECT), jest to leczenie stosunkowo bezinwazyjne. Do tego leki podawane w jej trakcie mają małe dawki. W wyjątkowych sytuacjach mogą pojawić się miejscowe stany zapalne, niezwykle rzadko martwica. Dlatego też w trakcie elektrochemioterapii (ECT) podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, przez około 3-5 dni. Dodatkowo zalecamy także miejscowe stosowanie okładów czy maści.


Jak wygląda elektrochemioterapia (ECT) w weterynarii?

Zabieg elektrochemioterapii (ECT) wykonujemy u zwierzaka pod pełną narkozą, w naszej lecznicy narkoza podawaną wziewnie. Wykonuje się go w zależności od zdiagnozowanego nowotworu 2-4 razy w odstępach1 lub 2- tygodniowych.

Pojedynczy zabieg elektrochemioterapii to około 20-30 minut.