Terapie niekonwencjonalne, to coraz częstsze kręgi zainteresowań zarówno w medycynie ludzkiej, jak i znane są terapie alternatywne leczenia nowotworów u zwierząt. Dopóki nie są one sprzeczne z wyznaczonym przez lekarza weterynarii planem leczenia, można je stosować jako dodatek do standardowej terapii przeciwrakowej. W ten sposób można zwiększyć między innymi odporność naszego pupila, a tym samym ułatwić mu walkę z rakiem.
Takie leczenie niekonwencjonalne to różnego rodzaju uzupełnianie diety o składniki naturalne zawierające witaminy, minerały czy związki wspomagające lub stymulujące układ immunologiczny. Do tego istnieją także terapie takie jak akupresura, akupunktura czy leki homeopatyczne.
Witamina C, czyli kwas askorbinowy:
Niezwykle ważny element w naszym organizmie, jak i w organizmach większości zwierząt. Bierze udział w takich procesach jak synteza kolagenu, hormonów i katecholamin.
Ponadto witamina C działa przeciwutleniająco, chronią komórki przed wolnymi rodnikami a tym samym przeciwrakowo. Ponadto dzięki niej przyhamowany jest rozwój nitrozamin w żołądku.
Witaminę C możemy znaleźć w owocach i warzywach.
W leczeniu weterynaryjnym witamina C wykazuje zmniejszenie kardiotoksyczności doksorubicyny.
Melatonina:
Melatonina jest neurohormonem, który powstaje w szyszynce. Wykazuje ona także działanie zwalczające nowotwory zarówno u ludzi, jak i w weterynarii u szczurów z rakiem piersi. Stąd czasami można podawać melatoninę, ale wyłącznie za zgodą lekarza weterynarii, gdyż w przypadku niektórych nowotworów może to zaszkodzić.
U ludzi melatonina działa na czynnik naczyniowy śródnabłonka (VEGF), może też działać angiogennie, ale nie jest to jeszcze do końca zbadane.
Dieta:
Odpowiednia dieta to również widoczne efekty zarówno jako leczenie skojarzeniowe, jak i jako działanie czysto prewencyjne. Wśród ludzi można zauważyć, iż spożywanie większych ilości mięsa wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania. Należy oczywiście mieć na uwadze, że w diecie psa czy kota, mięso jest koniecznym elementem i nie można ze zwierzęcia zrobić wegetarianina. Stąd należy podawać mu mięso, ale w formie jak najmniej przetworzonej. Aby mięso przeszło obróbkę termiczną, gotujemy je na parze. Nigdy nie smażymy!!
Dieta zwierzęcia musi być bogata w przeciwutleniacze oraz niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3. Dodawanie warzyw do diety zwierzaka wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka np. pęcherza moczowego u psów.
Ogólnie w diecie zarówno ludzkiej (dieta budwigowa), jak i psa oraz kota warto połączyć następujące składniki.
- brązowy ryż,
- mięso drobiowe, wieprzowe lub wołowe,
- brokuł, brukselka, kapusta, fasola czerwona i Mung,
- trwóg,
- oleje takie jak olej lniany czy tran.